Legalna broń bez zezwolenia w Polsce a konsekwencje prawne

broń bez zezwolenia legalna w Polsce

W Polsce broń bez zezwolenia to taka którą można legalnie posiadać, przenosić, używac oraz sprzedawać bez wymaganych przez prawo zezwoleń. Legalne rodzaje broni które można uzyskać w Polsce są ściśle regulowane przez prawo. Jest to przede wszystkim broń palna i biała. W zależności od przeznaczenia i kalibru broń bez zezwolenia podzielona jest na kilka kategorii regulowanych przez prawo w Polsce. Są to przede wszytskim: karabinki, broń maszynowa, strzelby, karabiny, rewolwery oraz pistolety. Poza wymaganymi uprawnieniami do posiadania takiej broni niezbędna jest też ewaluacja medyczna i psychologiczna.

Legalna, czarnoprochowa broń bez zezwolenia dla kolekcjonerów

Broń czarnoprochowa, zwana też bronią kolekcjonerską, ostatnimi czasy jest bardzo popularna wśród kolekcjnerów oraz entuzjastów rekonstrukcji historycznych. Jest to broń bez zezwolenia z uwagi na fakt że w myśl ustawy o broni w Polsce jest ona bronią o wartości jedynie historycznej przez co jej repliki są dozwolone do legalnej sprzedarzy na terenie RP. Jest to rodzaj broni historycznej, działającej na zasadzie spalania prochu strzelnieczego nabijanego manualnie. Jej historia w Polsce sięga początków XVII wieku i przedstawia wartość głównie zabytkową i kolekcjonerską z uwagi na to że nie jest zbyt praktyczna w użyciu.

W odróżnieniu od tradycyjnej broni palnej, broń czarnoprochowa traktowana jest troche inaczej przez polskie prawo. Taka broń bez pozwolenia nie wymaga posiadania zezwolenia jeżeli jej kaliber nie przekracza 8mm a w przypadku broni jednostrzałowej, nabijanej ręcznie kaliber ten może wynosić nawet 20mm. Przez ten właśnie fakt broń kolekcjonerska lub czarnoprochowa określana jest jako broń bez pozwolenia gdyż aby ją posiadać nie potrzeba spełniać żadnych wymogów prawnych ani załatwiać żadnych formalności czy przechodzić badań – każdy może wejść do sklepu z militariami i zwyczajnie nabyć taką broń.

Jeżeli chcesz stać się właścicielem broni czarnoprochowej musisz przestrzegać pewnych przepisów związanych z bezpieczeństwem. Pomimo faktu, że broń czarnoprochowa jest legalna bez zezwolenia, to wciąż istnieją pewne wymagania prawne. Przede wszystkim, broń ta musi być zarejestrowana w urzędzie gminy, a jej posiadanie i użytkowanie musi być zgodne z prawem i przepisami bezpieczeństwa. Właściciel broni czarnoprochowej musi także przestrzegać innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa, takich jak np. przechowywanie broni w specjalnie zabezpieczonym pomieszczeniu.

 

broń bez pozwolenia rewolwer kolekcjonerski to gratka dla każdego miłośnika broni historycznej
broń bez pozwolenia rewolwer kolekcjonerski to gratka dla każdego miłośnika broni historycznej

 

Najpopularniejsza broń bez pozwolenia to rewolwer Ubertin 1858 New Army

Rewolwer Uberti 1858 New Army .44 8″ LW jest jednym z najpopularnieszych modeli broni czarnoprochowej dostępnych na polskim rynku. Dostępny obecnie model jest wierną repliką rewolwerów kapiszonowych produkowanych w przeszłości przez firmę Remington. Oryginalne modele tego rewolweru cieszyły się dużą popularnością wśród żołnierzy walczących podczas amerykańskiej wojny secesyjnej.

Model 1858 New Army to sześciostrzałowy rewolwer czarnoprochowy z zamkniętą stalową ramą, ładowany od przodu. Został on wykonany z oksydowanej na czarno stali nierdzewnej, a jego kluczowe elementy zostały pokryte warstwą teflonu, co zapobiega nagrzewaniu się broni w czasie strzelania.

Rewolwer ten wyposażony jest w 8-calową lufę o kalibrze .44, produkowaną w renomowanych niemieckich zakładach Lothar-Walther ze skokiem gwintu 450 mm. Przyrządy celownicze to stała muszka i szczerbinka. Chwyt wykonano z drewna orzechowego, a kabłąk spustowy z mosiądzu.

Mechanizm naciągania języka spustowego umożliwia dwie pozycje: półnapiętą, pozwalającą na założenie kapiszonów na kominki oraz napiętą, umożliwiającą oddanie strzału. Ta broń bez zezwolenia to prawdziwy rarytas wśród kolekcjonerów przez co jest bardzo trudno dostępna gdyż bardzo szybko znika z pułek sklepowych.

Największą zaletą rewolweru Remingtona jest jego wytrzymałość gdyż jest bardziej niezawodny niż rewolwery Colta, szczególnie w trudnych warunkach wojennych. Z uwagi na ten fakt żołnierze bardzo chętnie wymieniali kilka Coltów na jednego Remingtona New Army.

Ogólnie rzecz biorąc, rewolwery czarnoprochowe są legalnie dostępne w Polsce i są jednym z rodzajów broni, która może być nabyta bez zezwolenia. Wymagane jest jednak posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat obsługi broni oraz przestrzeganie przepisów dotyczących przechowywania i transportu broni.

 

broń bez zezwolenia czarnoprochowa rewolwer Uberti 1858 New Army
broń bez zezwolenia czarnoprochowa rewolwer Uberti 1858 New Army

 

Gdzie legalnie kupić broń bez pozwolenia w Polsce?

Najlepszym miejscem, gdzie można kupić broń bez pozwolenia jest sklep Bronbezzezwolenia.com. Jest to sklep prowadzony przez kolekcjonera i pasjonata broni z którym zwyczajnie bardzo łatwo idzie się dogadać jeżeli chcemy kupić broń. W internecie możemy znaleźć wiele sklepów czy stron internetowych które oferują różnego rodzaju broń palną, ale w celu zakupu takiej broni konieczne jest posiadanie odpowiednich pozwoleń, które niestety nie jest wydawane każdemu.

Drugim miejscem, gdzie można kupić broń bez zezwolenia są aukcje internetowe. Platformy takie jak Allegro czy OLX oferują sprzedaż broni pneumatycznej, sportowej czy kolekcjonerskiej. Jednakże, jeśli chodzi o broń palną, zgodnie z polskim prawem, nie można jej legalnie sprzedawać na aukcjach internetowych.

Kolejnym sposobem na legalny zakup broni bez pozwolenia jest skorzystanie z usług firm oferujących wypożyczalnie broni. W takim przypadku, nie jest wymagane posiadanie własnej broni ani pozwolenia, ponieważ wypożyczalnia zobowiązana jest do zapewnienia bezpieczeństwa i legalności swojej działalności.

Warto też wspomnieć o możliwości zakupu broni w sklepach militarnych, gdzie można znaleźć różnego rodzaju akcesoria i wyposażenie. Jednakże, jeśli chodzi o broń palną, takie sklepy zazwyczaj oferują jedynie repliki lub bronie pneumatyczne, które bardzo często nie znajdują się nawet na wyposażeniu takiego sklepu.

 

broń bez zezwolenia może okazać się śwetnym rozwiązaniem na wypadek wybuchu wojny
broń bez zezwolenia może okazać się śwetnym rozwiązaniem na wypadek wybuchu wojny

 

Jaka broń bez zezwolenia do samoobrony może okazać się użyteczna?

W czasach obecnych samoobrona staje się coraz bardziej ważna przez co wiele osób zastanawia się jaka broń bez zezwolenia do samoobrony będzie najlepsza. Warto pamiętać że posiadanie broni bez zezwolenia jest nielegalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Bez względu na to istnieją pewne narzędzia które mogą pomóc w samoobronie w przypadku ataku.

Najpopularniejszym wyborem jest gaz pieprzowy. Jest to łatwe w użyciu urządzenie, które wstrzykuje mocny spray który powoduje silny ból oczu oraz kichanie i duszenie się napastnika, co pozwala na ucieczkę lub dalsze odparcie ataku. Wiele osób uważa że gaz pieprzowy jest dużo bardziej bezpieczny niż broń palna ponieważ nie zabija i stwarza mniejsze zagrożenie dla osób postronnych.

Pałka teleskopowa to kolejne narzędzie które może okazać się pomocne przy samoobronie. Jest to lekka i łatwa do przenoszenia zabawką którą łatwo schowac na przykład pod kurtką i doskonale sprawdza się jako broń uderzeniowa. Pałka teleskopowa jest z założenia składana przez co jest bardzo dyskretna w przechowywaniu i przenoszeniu. Trzeba pamiętać, że użycie jej może prowadzić do poważnych obrażeń ciała a nawet, w niektórych przypadkach do śmierci, warto więc przemyśleć użycie takiego sprzętu w sytuacji zagrożenia.

Dobrym i dość skutecznym narzędziem do samoobrony jest paralizator elektryczny. Generuje silną dawkę elektryczną powodującą nagły skurcz mięśni i dezorientację atakującego. Paralizator w Polsce jest legalny ale jego posiadanie i używanie wymaga ostrożności gdyż może być niebezpieczny dla użytkownika i osób w około. Taka broń bez zezwolenia do samoobrony może okazać się najbardziej efektywna choć zdażają się przypdaki gdzie w przypadku nadużycia paralizatora można doprowadzić do przerwania akcji serca napastnika i w konsekwencji to jego śmierci.

 

broń bez pozwolenia w Polsce to broń czarnoprochowa dostępna w sklepie z militariami

 

Przeczytaj też: Gdzie najlepiej kupić dowód kolekcjonerski w internecie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *